Jedziemy do warsztatu samochodowego

nie zajmie nam wiele czasu, a do wyboru mamy w tej kwestii oczywiście wiele możliwości. Jedni z nas wolą samodzielnie zajmować się swoimi samochodami, inni raczej chętnie oddadzą je do warsztatu, jednak bez względu na met

Jedziemy do warsztatu samochodowego

Dobre części zamienne do aut

Jeśli nasze auto legło awarii, zawsze najlepiej będzie je szybko i bezproblemowo naprawić. Jeśli będziemy działać umiejętnie, cały proces nie zajmie nam wiele czasu, a do wyboru mamy w tej kwestii oczywiście wiele możliwości. Jedni z nas wolą samodzielnie zajmować się swoimi samochodami, inni raczej chętnie oddadzą je do warsztatu, jednak bez względu na metodę naprawy, zwsze trzeba zadbać o pewne istotne kwestie, takie jak wybór odpowiednich części zamiennych. Sklepów z częściami znajdziemy obecnie całe mnóstwo, a dodatkowo w każdym z nich do wyboru mamy mnóstwo rodzajów konkretnych elementów. Jeśli chcemy, by nasze auto było sprawne przez długi czas, powinniśmy zdecydowanie wybierać jedynie takie części, które pochodzą od najlepszych producentów, nawet jeśli trzeba więcej zapłacić.


Silnik czterosuwowy - definicja

Silnik czterosuwowy ? silnik spalinowy o spalaniu wewnętrznym wykorzystywany w samochodach, ciężarówkach, motocyklach oraz wielu innych maszynach. Nazwa odnosi się do czterech faz działania:

wpływu powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej,
sprężenia,
pracy,
wydmuchu spalin.

Cykl obejmuje dwa obroty wału korbowego, co jest równoważne czterem ruchom posuwisto-zwrotnym tłoka w jednym cyklu roboczym. Ponieważ suw pracy przypada na dwa obroty wału korbowego silnik czterosuwowy teoretycznie ma dwukrotnie mniejszą moc niż silnik dwusuwowy, gdzie praca użyteczna przypada na jeden obrót wału korbowego. W praktyce jednak dobra wymiana ładunku, wyższe ciśnienie sprężania sprawiają, że moc ta jest niewiele mniejsza niż w dwusuwie.

Silnik czterosuwowy ma zawsze zawory (wyjątkiem jest silnik z rozrządem tulejowym - spotykany dziś sporadycznie), przez co wymaga rozrządu - w efekcie jego konstrukcja jest bardziej złożona niż silnika dwusuwowego. Silnik czterosuwowy nie wykazuje strat w paliwie (z uwagi na rozrząd zaworowy) i łatwiej niż silnik dwusuwowy spełnia normy czystości spalin. Stąd obecnie zdecydowana większość spalinowych silników tłokowych pracuje w obiegu czterosuwowym - wyjątkiem są silniki najmniejsze (silniki modelarskie, do motorowerów, najmniejszych skuterów, jak i silniki największe (np. wodzikowe do napędu statków, do napędu niektórych spalinowozów) - gdzie dominuje obieg dwusuwowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_czterosuwowy


Silnik spalinowy tłokowy - podział

Klasyfikacja silników spalinowych tłokowych

Ze względu na sposób zapłonu, który także decyduje o rodzaju użytego paliwa silniki spalinowe dzielą się na:

silniki o zapłonie iskrowym, znane także jako silniki benzynowe (dawniej zwane silnikami gaźnikowymi)
silniki o zapłonie samoczynnym znane także jako silniki wysokoprężne lub silniki Diesla

Ze względu na rodzaj ruchu organu roboczego silniki spalinowe dzielą się na:

silniki z tłokiem posuwisto-zwrotnym (w tym silnik rotacyjny)
silniki z tłokiem obrotowym (silnik Wankla)

Ze względu na układ cylindrów silniki spalinowe dzielą się na:

silniki rzędowe
silniki o przeciwległych cylindrach (silniki przeciwbieżne ? silnik bokser), układ nazywany też przeciwsobnym
silniki wielorzędowe, w tym silniki widlaste (w układzie V lub dwurzędowym) oraz silniki w układzie W (lub trzyrzędowym)
silniki gwiazdowe

Ze względu na liczbę suwów w cyklu roboczym silniki spalinowe dzielą się na:

silniki dwusuwowe
silniki czterosuwowe


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_spalinowy_t%C5%82okowy